Çevre Danışmanlık, Çevre Danışmanlık Firmaları, Çevre Danışmanlığı, Çevre Danışmanlık Şirketleri, Aık Yönetimi, ÇED – Çevresel Etki Değerlendirmesi, Toprak Kirliliği Tespiti, Toprak Kirliliği, Kirli Toprak Temizlenmesi, Baca Gazı Filtre Sistemleri, Çevre Görevlisi Danışmanlığı, Çevre Mühendisliği, Çevresel Planlama, Çevresel Risk Analizi, Endüstriyel Atık Yönetimi, Endüstriyel Kazalar Risk Çalışmaları, Endüstriyel Kazalar, Toz Filtre Sistemleri, Karbon Ayak İzi ve Sürdürülebilirlik, Madencilik Danışmanlığı

ABECE Çevre Danışmanlığı | Çevre Danışmanlık,  Çevre İzni, Toprak Kirliliği, ÇED

Elektrikli Araba Üreticileri Pillerin Geri Dönüşümünden Sorumlu Olacak

  • Anasayfa
  • Haberler
  • Elektrikli Araba Üreticileri Pillerin Geri Dönüşümünden Sorumlu Olacak

Elektrikli Araba Üreticileri Pillerin Geri Dönüşümünden Sorumlu OlacakAraba Üreticileri

Elektrikli araba üreticileri artık pillerin geri dönüşümünden sorumlu olacak. Çin, elektrikli otomobil üreticilerini, atık pillerin toplanması ve geri dönüştürülmesi için tesisler oluşturmaktan sorumlu tuttuğu yeni yönetmelikler oluşturdu.

Geçen hafta Çin Sanayi Bakanlığı yeni yönetmeliği açıkladı. Artık elektrikli otomobil üreticileri atık pillerin toplanması ve geri dönüştürülmesi için tesisler oluşturmaktan sorumlu.

Çin 2009’da elektrikli otomobilleri teşvik etmeye başladı. Çünkü araç emisyonlarını azaltmak, enerji güvenliğini artırmak ve yüksek teknolojili sanayileri teşvik eden, sektöre hakim bir global üretici olmayı hedefliyor.

Ancak, 2017’de lityum pil üretiminin zaten yarı yarıya arttığı ve atıkların bu yıl 170.000 tona çıkacağı düşünülürse, hükümet geri dönüşüm kapasitesini artırmak ve giderek artan kirlilik kaynağıni engellemek ve düzenlemek için zamanla yarışıyor.

Çin Sanayi Bakanlığı, otomobil üreticilerini elektrikli araç pillerinin geri dönüşümü için sorumlu tutan, eski pillerin toplanıp saklanabileceği ve uzmanlaşmış geri dönüşüm noktalarına aktarılabilecekleri geri dönüşüm kanalları ve servis noktaları kurmalarını gerektiren “geçici” yönetmelikler çıkardı.

Bu kurallara göre, elektrikli otomobil üreticileri, halkın eski pillerini rahatça onarabilecekleri veya değiştirebilecekleri bakım servis ağı oluşturacak ve batarya üreticileri ve satış üniteleri ile birlikte, atılan pillerin sahiplerini tanıma imkânı veren bir “takip” sistemi kuracaktır.

Pil üreticilerinin, standartlaştırılmış ve kolayca sökülebilen ürün tasarımlarını benimsemeleri, geri dönüşüm sürecinin otomatikleştirilmesine yardımcı olması da öneriliyor. Ayrıca otomobil üreticileri için eski pilleri saklamak ve sökmek için teknik eğitim vermeleri gerekiyor.

Kaynak: https://www.yesilodak.com/elektrikli-araba-ureticileri-pillerin-geri-donusumunden-sorumlu-olacak

Çevre danışmanlık, Toprak Kirliliği, ÇED, Atık Yönetimi, Baca Gazı Filtre veya
Çevresel Planlamaya mı ihtiyacınız var ?

Hemen Sizi Arayalım