Çevre Danışmanlık, Çevre Danışmanlık Firmaları, Çevre Danışmanlığı, Çevre Danışmanlık Şirketleri, Aık Yönetimi, ÇED – Çevresel Etki Değerlendirmesi, Toprak Kirliliği Tespiti, Toprak Kirliliği, Kirli Toprak Temizlenmesi, Baca Gazı Filtre Sistemleri, Çevre Görevlisi Danışmanlığı, Çevre Mühendisliği, Çevresel Planlama, Çevresel Risk Analizi, Endüstriyel Atık Yönetimi, Endüstriyel Kazalar Risk Çalışmaları, Endüstriyel Kazalar, Toz Filtre Sistemleri, Karbon Ayak İzi ve Sürdürülebilirlik, Madencilik Danışmanlığı

ABECE Çevre Danışmanlığı | Çevre Danışmanlık,  Çevre İzni, Toprak Kirliliği, ÇED

Lüleburgaz’da Bisikletli Taksi Dönemi

Lüleburgaz’da Bisikletli Taksi DönemiBisikletli Taksi

Lüleburgaz’da bisikletli taksi dönemi başladı! Kırklareli’nin Lüleburgaz İlçe Belediyesi’nin Avrupa Birliliği (AB) ile ortak yürüttüğü ‘Bisikletlerimizle iklim değişikliğine karşı mücadele ediyoruz’ projesi kapsamında özel olarak yaptırılıp, ücretsiz hizmete sokulan ‘bisiklet taksiler’, vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.

Lüleburgaz Belediyesi ile AB’nin ortaklaşa sürdürdüğü yaklaşık 50 bin Euro’luk Türkiye’de İklim Değişikliği Alanında Kapasitenin Geliştirilmesi Hibe Programı çerçevesinde, ‘Bisikletlerimizle iklim değişikliğine karşı mücadele ediyoruz’ projesi kapsamında ilçede 19 Ocak günü 3 elektrikli bisiklet taksi hizmete başladı. Adapazarı’nda tanesi 3 bin 500 Euro’dan yaptırılan bisikletler, 8 ay boyunca ücretsiz olarak, öncelikli olarak hamile, yaşlı ve çocuklu ailelere hizmet verecek. İki kişi alabilen ve çocuklarla 4 kişiye hizmet verebilen bisiklet taksilerin sürücüleri de özel sınavlardan geçirildi ve AB’nin desteğiyle sürücüleri de aylık 700 Euro maaş alacak.

Lüleburgaz Belediye Başkanı CHP’li Emin Halebak, bisiklet taksilerin amacının küresel iklim değişikliği ile mücadele etmek olduğunu belirterek, “Lüleburgaz’ın temalı yıları var. 2017 yılı da  bisiklet yılıydı. Bisiklet yılı çalışmaları içinde küresel iklim değişikliğine mücadele vermek adına, Avrupa Birliliği ile Lüleburgaz Belediyesi’nin ortaklaşa bir projesidir, bisiklet taksi. Karbon salımına karşı duyarlılığı artırmak adına bisiklet taksi projemiz oldu. Lüleburgaz halkının kullanımı için bisiklet taksilerimizi getirdik. Buradaki asıl amaç, sağlıklı bir toplum yaratmak.

Otomobillerden indirip, insanları bisikletlere bindirmek. Küresel iklim değişikliğine karşı mücadele ediyoruz. Taksi bisikletlerin kullanımı, şimdilik ücretsiz. Hamile kadınlarımız, çocuklu ebeveyninler ve 70 yaşından büyüklerimiz, nereye gitmek isterlerse bu bisiklet taksilerimize binip gidiyor. Şimdilik  bisiklet taksilerimiz 3 tane, ama bunların sayısını artırıyoruz. Siparişlerini verdik, yenileri de gelecek” dedi.

Şimdilik Ücretsiz1843084_0_1517331276ofsf5

Bisiklet taksilerin pedal çevirdikçe şarj olduğunu belirten Halebak, zorlandığı zaman elektriğin devreye girdiğini ifade ederek, 8 ay sonunda bir ücret belirleyeceklerini söyledi. Lüleburgazlı vatandaşlar da çevreyi  kirletmeyen bisiklet taksileri tercih edip bisiklet taksi sayısının artırılmasını istiyor.

Bisikletli taksiyi tercih etmesinin çocuklarına temiz bir gelecek bırakmak olduğunu anlatan Serpil Kıyıcı, “Konforu da güzel. Diğer taksilerden bir farkı yok. Şu an ücretsiz ama, daha sonra da diğer taksilerden daha ucuz olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Bisiklet taksiyi tercih edenlerden Hasan Ertaş ise, “Bisiklet taksilerin devreye girmesiyle çok eğlenceli yolculuk yaptık. Bu sayede küresel iklim değişikliğinin önüne geçmiş olduk. Çok güzel bir uygulama” diye konuştu.
Kentte taksicilik yapan bazı şoförler ise bisiklet taksileri kendilerine rakip görmese de güvenli bulmadıklarını öne sürdü.

Haber: Ali Can ZERAY- Vahit İŞBAŞARAN

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/luleburgazda-bisikletli-taksi-donemi-40726835

Çevre danışmanlık, Toprak Kirliliği, ÇED, Atık Yönetimi, Baca Gazı Filtre veya
Çevresel Planlamaya mı ihtiyacınız var ?

Hemen Sizi Arayalım