Çevre Danışmanlık, Çevre Danışmanlık Firmaları, Çevre Danışmanlığı, Çevre Danışmanlık Şirketleri, Aık Yönetimi, ÇED – Çevresel Etki Değerlendirmesi, Toprak Kirliliği Tespiti, Toprak Kirliliği, Kirli Toprak Temizlenmesi, Baca Gazı Filtre Sistemleri, Çevre Görevlisi Danışmanlığı, Çevre Mühendisliği, Çevresel Planlama, Çevresel Risk Analizi, Endüstriyel Atık Yönetimi, Endüstriyel Kazalar Risk Çalışmaları, Endüstriyel Kazalar, Toz Filtre Sistemleri, Karbon Ayak İzi ve Sürdürülebilirlik, Madencilik Danışmanlığı

ABECE Çevre Danışmanlığı | Çevre Danışmanlık,  Çevre İzni, Toprak Kirliliği, ÇED

İnek Gübresinden Vanilya Ürettiler

İnek Gübresinden Vanilya Ürettilerİnek Gübresinden

Japon bilim adamları inek gübresinden vanilya üretti. Japon bilim adamları, akla hayale gelmedik bir yöntemle inek pisliğinden vanilya üretmeyi başardı. Her şey enerji sıkıntısı çeken Japonya’nın yeni çareler aramasıyla başladı. İnek pisliğinden benzin üretmeyi başaran Japonlar, bu sefer de ayrı bir deneyde inek pisliğinden vanilya üretti.

İlk kez gerçekleştirilen bir geri dönüşüm projesinde, bir saatlik ısıtma ve basınç uygulama işlemiyle inek gübresinden sentetik vanilya elde edildi. Dışkılardan elde edilen sentetik vanilya, şampuan ve kokulu mumlarda kullanılabilecek, ancak yiyeceklere konulamayacak. Japonya Uluslararası Tıp Merkezi Araştırma Enstitüsü’nde görevli Mayu Yamamoto, “Normal vanilya ile karşılaştırıldığında, içeriği tamamıyla aynı, ama insanların bunu yemeklerine koymayı kabul etmesi biraz güç olacaktır” dedi. Öte yandan bu yeni yöntemle, vanilya elde etme maliyeti yarı yarıya düşüyor. Araştırma ekibi, şu sıra günde birkaç ton dışkıyı işleyip kullanılabilir hale getirecek bir makine geliştirmeyi amaçlıyor.
Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/inek-gubresinden-vanilya-urettiler-4035032

Çevre danışmanlık, Toprak Kirliliği, ÇED, Atık Yönetimi, Baca Gazı Filtre veya
Çevresel Planlamaya mı ihtiyacınız var ?

Hemen Sizi Arayalım