Çevre Danışmanlık, Çevre Danışmanlık Firmaları, Çevre Danışmanlığı, Çevre Danışmanlık Şirketleri, Aık Yönetimi, ÇED – Çevresel Etki Değerlendirmesi, Toprak Kirliliği Tespiti, Toprak Kirliliği, Kirli Toprak Temizlenmesi, Baca Gazı Filtre Sistemleri, Çevre Görevlisi Danışmanlığı, Çevre Mühendisliği, Çevresel Planlama, Çevresel Risk Analizi, Endüstriyel Atık Yönetimi, Endüstriyel Kazalar Risk Çalışmaları, Endüstriyel Kazalar, Toz Filtre Sistemleri, Karbon Ayak İzi ve Sürdürülebilirlik, Madencilik Danışmanlığı

ABECE Çevre Danışmanlığı | Çevre Danışmanlık,  Çevre İzni, Toprak Kirliliği, ÇED

Kemoterapisiz Sonuç Veren İlk Tedavi

Kemoterapisiz Sonuç Veren İlk TedaviKemoterapisiz

Bilim insanları ilaçlara karşı dirençli  türü olan AML tedavisinde kemoterapi uygulanmadan umut verici sonuçlara ulaştı. Yeni tedavinin başka şansı kalmayan hastalar için büyük gelişme olduğu kaydedildi.

Bu tedavi kemoterapisiz sonuç verdi! Belçika merkezli biyofarmasötik şirketi Celyad, CAR-T hücresi tedavisinin tekniğini geliştirdiği THINK isimli çalışmasının deneylerinde akut miyeloid lösemi (AML) için umut verici sonuçlar elde ettiğini açıkladı. Celyad’ın yeni tedavi şeklini denediği hastanın ağır yan etkileri olan kemoterapi görmeden tedavi olduğu açıklandı. Myeloblast adı verilen ve normal kan hücrelerine (kırmızı kan hücrelerine, trombositlere) dönüşmesi gereken hücrelerin çoğalmasının bozukluğuyla oluşan AML, ilaç tedavisinde dirençli bir  türü olarak biliniyor.

 

FDA, AĞUSTOSTA ONAYLAMIŞTI

30 Ağustos’ta Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanan CAR-T hücre tedavisinde, genetiği değiştirilmiş bir hücre sayesinde vücudun bağışıklık sisteminin çalıştırılması amaçlanıyor. Laboratuvar ortamında genetik yapısı değiştirilen hücre vücuda aktarılıyor ve bağışıklık sistemi kanserli hücrelerle mücadele etmeye başlıyor. Celyad’ın CEO’su Christian Homsy yaptığı açıklamada “CYAD-01 isimli ürünümüz ile elde ettiğimiz ilk klinik cevaptan dolayı oldukça mutluyuz” ifadelerine yer verdi. Homsy, sonucun hastanın kemoterapi ya da başka bir tedavi uygulanmadan elde edildiğini vurguladı. ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Moffitt Kanser Merkezi’nde görev yapan Dr. David Sallman, “CYAD-01 ile ilgili açıklanan sonuçlar CYAD-01’in tümöre özgü antijen reseptörü olarak ilk klinik geçerliliğini ispatlıyor. AML, gen mühendisliğiyle uygulanan hücre tedavilerine hassas” diyerek yeni tedavinin başka tedavi şansı kalmayan AML hastaları için büyük bir gelişme olduğunu söyledi.

350 BİN KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR

Dünya Sağlık Örgütü’nün uluslararası kanser araştırmalarını yürüttüğü GLOBOCAN isimli projesinde 2012’de dünya genelinde 351 bin 965 AML hastası olduğu tahmin edilmişti. Şu anda sadece ABD’de 20 bin kişinin AML hastası olduğu biliniyor. Avrupa’daki AML vakalarının da 20 bine yakın olduğu belirtiliyor.

aaeaaqaaaaaaaaalaaaajdlmmdm3nme2lwfmzjatndmzni05mty5lwe0mmrjyjvjodzkmwGENETİĞE UYGUN TEDAVİ

5. Hematolojide Yeni Eğilimler Sempozyumunda lenfoma, lösemi, multipl myelom ve kemoterapisiz kanser tedavisi gibi kan kanserlerindeki son gelişmeler ele alındı. Sempozyum eş başkanı Doç. Dr. Mustafa Çetiner her insanın genetiğinin farklı olduğunu ve artık tedavinin bu genetiğe göre belirlendiğini söyledi. Doç. Dr. Çetiner “Hepimizin genetiği farklı. Araştırdıkça tedavi seçeneklerinin inanılmaz bir şekilde değişebildiğini görüyoruz. Yani biz artık hastalıklarla ilgili çok genel açıklamalarda bulunmaktan sakınıyoruz. Eski doktorlar “hastalık yok, hasta vardır” derlerdi.  Bu kadar uğraştıktan sonra bizim yıllar sonra geldiğimiz nokta bu oldu” diye belirtti. Yapılan tedavilerle insanların yaşam sürelerinin de uzadığını belirten Doç. Dr. Çetiner “Eskiden hastaları tedavi ettiğimizde her şeyin bittiğini zannederdik. Ama şimdi yaşam süresi uzayınca anlıyoruz ki bizim fiziksel olarak onların hastalığını tedavi ediyor olmamız yetmiyor. Örneğin acil durumda çok yoğun hastalığı olduğu bir durumda çocuk sahibi olmayı düşünmeyen, şundan bir kurtulayım bana yeter diyen insanlar 5-10 yıl sonra karşımıza bambaşka taleplerle gelmeye başladı. Eski hayatlarını olduğu gibi bizden geri istiyorlar artık. Bu onkolojide yeni bir dönemin de başlangıcı aslında” dedi.

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/haberleri/kanser

Çevre danışmanlık, Toprak Kirliliği, ÇED, Atık Yönetimi, Baca Gazı Filtre veya
Çevresel Planlamaya mı ihtiyacınız var ?

Hemen Sizi Arayalım