Çevre Danışmanlık, Çevre Danışmanlık Firmaları, Çevre Danışmanlığı, Çevre Danışmanlık Şirketleri, Aık Yönetimi, ÇED – Çevresel Etki Değerlendirmesi, Toprak Kirliliği Tespiti, Toprak Kirliliği, Kirli Toprak Temizlenmesi, Baca Gazı Filtre Sistemleri, Çevre Görevlisi Danışmanlığı, Çevre Mühendisliği, Çevresel Planlama, Çevresel Risk Analizi, Endüstriyel Atık Yönetimi, Endüstriyel Kazalar Risk Çalışmaları, Endüstriyel Kazalar, Toz Filtre Sistemleri, Karbon Ayak İzi ve Sürdürülebilirlik, Madencilik Danışmanlığı

ABECE Çevre Danışmanlığı | Çevre Danışmanlık,  Çevre İzni, Toprak Kirliliği, ÇED

Türkiye’nin En Yüksek 4. Barajı Olan Kiğı Barajı Elektrik Üretimine Başladı

  • Anasayfa
  • Haberler
  • Türkiye’nin En Yüksek 4. Barajı Olan Kiğı Barajı Elektrik Üretimine Başladı

Türkiye’nin En Yüksek 4. Barajı Olan Kiğı Barajı Elektrik Üretimine BaşladıKiğı Barajı

Kendi sınıfında Türkiye’nin en yüksek 4. barajı olan Kiğı Barajı elektrik üretimine başladı.

Baraj, Ülke Ekonomisine Yıllık 300 Milyon Lira Katkı Verecek…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Bingöl’de inşa edilen ve kendi sınıfında Türkiye’nin 4. Büyük barajı olan Kiğı Barajı’nda elektrik üretimine başlandı. Baraj ile ülke ekonomisine yıllık 300 milyon liralık katkı sağlanacak.

Kiğı Barajı ve HES projesi Bingöl’ün Kiğı ilçesinin 12 km kuzeydoğusunda Peri Suyu üzerinde inşa edildi. Baraj 22,5 milyon metreküplük gövde ve kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edildi. Baraj 175 metre yüksekliğiyle Türkiye’de kendi sınıfında 4. sırada, bütün barajlar içinde ise 8. sırada yer alıyor.

Yıllık 450 Milyon Kilowatt.saat Enerji  Üretim Kapasitesi Bulunuyor

Enerji maksatlı olarak inşa edilen Kiğı Barajı, 140 MW kurulu gücüne sahip ve yılda 450 milyon kilowatt.saat enerji  üretim kapasitesi bulunuyor. Ürettiği enerji ile 200 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek olan baraj 2017 fiyatlarıyla 2,4 milyar lira yatırım bedeli ile inşa edildi.

Terör Örgütü Tarafından Sıkça Saldırıya Uğruyordu

Bu barajın yapımına 1998 yılında başlandığının altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise “Yıllardır hasretle beklenen bu barajın yapımına hız verdik. Terör örgütü tarafından da sıkça saldırıya uğrayan bu projemizi çalışanlarımızın özverisiyle bitirdik. Daha önce su tutma işlemini gerçekleştirdiğimiz bu barajımızda şimdi ise elektrik üretimine başladık” diye konuştu.

Teröre İnat Yatırımlar Sürecek

Terör örgütüne inat bölgenin kalkınması için yeni yatırımları sürdüreceklerini belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bu barajımızla ülke ekonomimize temiz ve yenilenebilir enerji anlamında 300 milyon liralık katkı vereceğiz. Kendi öz kaynağımız olan ve çevre dostu bu projeleri Bingöl’de olduğu gibi diğer bölgelerimizde de hayata geçirmeye devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: https://goo.gl/e2T3wa

Çevre danışmanlık, Toprak Kirliliği, ÇED, Atık Yönetimi, Baca Gazı Filtre veya
Çevresel Planlamaya mı ihtiyacınız var ?

Hemen Sizi Arayalım