Çevre Danışmanlık, Çevre Danışmanlık Firmaları, Çevre Danışmanlığı, Çevre Danışmanlık Şirketleri, Aık Yönetimi, ÇED – Çevresel Etki Değerlendirmesi, Toprak Kirliliği Tespiti, Toprak Kirliliği, Kirli Toprak Temizlenmesi, Baca Gazı Filtre Sistemleri, Çevre Görevlisi Danışmanlığı, Çevre Mühendisliği, Çevresel Planlama, Çevresel Risk Analizi, Endüstriyel Atık Yönetimi, Endüstriyel Kazalar Risk Çalışmaları, Endüstriyel Kazalar, Toz Filtre Sistemleri, Karbon Ayak İzi ve Sürdürülebilirlik, Madencilik Danışmanlığı

ABECE Çevre Danışmanlığı | Çevre Danışmanlık,  Çevre İzni, Toprak Kirliliği, ÇED

Badavut Bölgesi ”Kesin Korunacak Hassas Alan” Olarak İlan Edildi

  • Anasayfa
  • Haberler
  • Badavut Bölgesi ”Kesin Korunacak Hassas Alan” Olarak İlan Edildi

Badavut Bölgesi ”Kesin Korunacak Hassas Alan” Olarak İlan Edildi

Badavut Bölgesi ”Kesin Korunacak Hassas Alan” olarak ilan edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan Türkiye’nin gizli cennetlerinden Ayvalık’taki Badavut bölgesinin, “kesin korunacak hassas alan” olarak tescil ve ilan edilmesiyle ilgili açıklamada bulundu.

Badavut BölgesiKurum, Badavut bölgesinde bir milyon metrekare alanın kesin korunacak hassas alan olarak ilan edildiğini dile getirdi. Bu bölgenin böylece doğal sit alanı ve uluslararası kriterlere göre 6 türün kritik öneme sahip olarak belirlendiğini söyledi.

Biyolojik çeşitlilik açısından da Türkiye’deki en önemli yerlerden birisinin Badavut bölgesi olduğuna dikkati çekti. “Böylelikle biz buranın hem kumsal alanını hem deniz ekosistemini hem arkasındaki doğal dokuyu koruyacağız. Burayı tamamen koruma altına alacağız.” ifadesini kullandı.

Kurum, Badavut bölgesine koruma statüsü getirdiklerinin altını çizerek, şunları kaydetti:

“Burada hiçbir şekilde doğal dokuyu bozacak bir müdahale olmayacaktır. Vatandaşlar burada fotoğraf çekebilir, denize girmek maksatlı kullanabilir. Ama kesinlikle hiçbir şekilde yapılaşmaya izin verilmeyecek, sadece bilimsel araştırma yapılabilmesine izin vereceğiz.”

“SALDA GÖLÜ İÇİNDE BENZER KARAR ALINACAK”

Bakan Kurum, Salda Gölü için de ilerleyen günlerde benzer bir karar alınacağını belirterek, “Salda Gölü’nde de ilerleyen günlerde özellikle beyaz kumsallar olan kısım ‘kesin korunacak hassas alan’ olarak ilan edilecek.” dedi.

Biyolojik çeşitlilik özellikleri başta olmak üzere jeolojik ve peyzaj değeri açısından oldukça önemli olan bölge kumul ve deniz ekosistemi üstün bir peyzaj değeri sunuyor. Bölgenin ekosisteme sunduğu hizmetler ve barındırdığı tür ve habitatlar göz önüne alındığında Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan ekolojik temelli bilimsel çalışmalar ışığında koruma potansiyeli ve bölgenin hassasiyeti de dikkate alınarak, alanın “Kesin Korunacak Hassas Alan” olarak tescilinin uygun olduğuna karar verildi.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesindeki dünyaca ünlü turizm merkezi Badavut mevkisi, güneşin doğuşu ve batışının en güzel izlendiği yerlerden biri olarak da biliniyor.

Kaynak: https://csb.gov.tr/badavut-bolgesi-kesin-korunacak-hassas-alan-olarak-ilan-edildi-bakanlik-faaliyetleri-26528

Çevre danışmanlık, Toprak Kirliliği, ÇED, Atık Yönetimi, Baca Gazı Filtre veya
Çevresel Planlamaya mı ihtiyacınız var ?

Hemen Sizi Arayalım