Çevre Danışmanlık, Çevre Danışmanlık Firmaları, Çevre Danışmanlığı, Çevre Danışmanlık Şirketleri, Aık Yönetimi, ÇED – Çevresel Etki Değerlendirmesi, Toprak Kirliliği Tespiti, Toprak Kirliliği, Kirli Toprak Temizlenmesi, Baca Gazı Filtre Sistemleri, Çevre Görevlisi Danışmanlığı, Çevre Mühendisliği, Çevresel Planlama, Çevresel Risk Analizi, Endüstriyel Atık Yönetimi, Endüstriyel Kazalar Risk Çalışmaları, Endüstriyel Kazalar, Toz Filtre Sistemleri, Karbon Ayak İzi ve Sürdürülebilirlik, Madencilik Danışmanlığı

ABECE Çevre Danışmanlığı | Çevre Danışmanlık,  Çevre İzni, Toprak Kirliliği, ÇED

BAKAN KURUM: 25 BİN KURUM VE KURULUŞUMUZ SIFIR ATIK SİSTEMİYLE TANIŞTI

  • Anasayfa
  • Haberler
  • BAKAN KURUM: 25 BİN KURUM VE KURULUŞUMUZ SIFIR ATIK SİSTEMİYLE TANIŞTI

BAKAN KURUM: 25 BİN KURUM VE KURULUŞUMUZ SIFIR ATIK SİSTEMİYLE TANIŞTI

SIFIR ATIK SİSTEMİYLE

Bakan Kurum: 25 bin kurum ve kuruluşumuz sıfır atık sistemiyle tanıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tüm Yönleriyle Atık Yönetimi Paneli’nin (TÜRKTAY) 10’uncusu düzenlenen “Yeşil Ekonomi Yolunda Sıfır Atık” programına katıldı. Bakan Kurum, “Sıfır Atık projemize katılan kurum sayısını artırıyor, projenin etki alanını günden güne genişletiyoruz. Bugün hamdolsun 25 bin kurum ve kuruluşumuz sıfır atık sistemiyle tanışmış durumda” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tüm Yönleriyle Atık Yönetimi Paneli’nin (TÜRKTAY) Ankara’da 10’uncusu düzenlenen “Yeşil Ekonomi Yolunda Sıfır Atık” programında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı’nın başarılı şekilde devam ettiğini belirtti. Bakan Kurum, bölgeyi terörden arındırmak için başlatılan bu operasyonda Mehmetçiklerin kararlı şekilde belirlenen hedeflere doğru ilerlediğini söyledi.

Operasyon başladıktan sonra hain terör örgütünün bebekleri ve sivil vatandaşları şehit ettiğini anımsatan Kurum, “Şehitlerimizden biri de Konya’mızın evladı Yunus Mermer kardeşimizdi. Ailesine taziye ziyaretinde bulunduk. Gittiğimiz her şehit ailesi ziyaretinde, anne ve babalarımızın vakarı ve duruşu, milletimizin ne kadar büyük, ne kadar aziz bir millet olduğunu her defasında tekrar gösteriyor.” dedi.

Kurum, yaralılara acil şifa, şehitlere Allah’tan rahmet, yakınlarına ve millete başsağlığı dileyerek, “Dualarımızla Mehmetçik’imizin yanındayız. Allah ordumuzu muzaffer eylesin, Mehmetçik’imizin ayağına taş değdirmesin.” ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan, Türkiye’nin en büyük çevre hareketi Sıfır Atık Projesi’nin ülkenin en önemli projelerinden biri olduğunu dile getirdi. Atık yönetimine dair finansal sorunlar ve çözümlerin, 1990’lı yılların başından itibaren hep tartışılageldiğini vurgulayan Kurum, “Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde başlayan Sıfır Atık Projesi, aslında bu tartışmalara ve kaygılara cevap veren, çözümlerini sahada pratik uygulamalarla ortaya koyan çevre hareketidir. Projemizle 2023’e geldiğimizde, yıllık 20 milyar lira tasarruf, 100 bin kişiye istihdam sağlayacağız. Halihazırda yüzde 13 olan geri kazanım oranımızı, 2023 yılında yüzde 35’e çıkaracağız. Bu hedefe daha hızlı ve etkili ulaşabilmek için adeta seferberlik içinde eğitim çalışmalarına devam ediyoruz. Sıfır Atık projemize katılan kurum sayısını artırıyor, projenin etki alanını günden güne genişletiyoruz. Bugün hamdolsun 25 bin kurum ve kuruluşumuz sıfır atık sistemiyle tanışmış durumda. Pilot ilçe olarak belirlediğimiz Ankara’nın Kızılcahamam ve Samsun’un Ladik ilçelerinde sistemimizin kurulum çalışmaları devam ediyor” diye konuştu. Kurumlar kadar diğer alanlarda da sıfır atık sisteminin yaygınlaştırılmasını çok önemsediklerini ifade eden Kurum, bu kapsamda TOKİ’nin bundan sonra hastaneler, okullar, konutlar başta olmak üzere inşa edeceği tüm projeleri sıfır atık sistemine göre yapacağını belirtti.

ZORUNLU DEPOZİTO UYGULAMASI BAŞLATILACAK

En büyük önceliklerinin atık oluşumuyla mücadele olduğuna dikkati çeken Kurum, bunun için ücretli poşet uygulamasına geçildiğini, 2021’de ise zorunlu depozito uygulamasını başlatacaklarını kaydetti. Bu yıl şehir meydanları, parklar, üniversitelerde pilot uygulamaları başlatacaklarını dile getiren Kurum, “Tabii biz atıklarımızı kayıp olarak değil, yeni bir kaynak, yeni bir değer olarak ele alıyoruz. Projeyle bir taraftan doğamızı koruyor diğer taraftan da ekonomimize katkı sağlıyoruz. Haziranda Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde, Sıfır Atık Mavi Hareketi’ni de başlattık. Bütün bir yaz boyunca deniz yüzeyi, kıyı, plaj ve deniz dibinde çöp toplama faaliyetleri gerçekleştirdik. Bu faaliyetlerimizle 164 bin metreküp deniz çöpümüzü toplayarak bertarafa gönderdik.” bilgisini verdi. Kurum, atık yönetiminde yaşanan finansal zorlukları çözeceklerini, etkin denetlemeyi sağlayacaklarını belirtti.

HER BÖLGEYE UYGUN SİSTEM BELİRLENİYOR

Her bölgeye en uygun sistemi belirleyip, destekleri de buna göre yaptıklarını anlatan Kurum, hemen hemen tüm ekipmanları yerli ve milli üretimlerden sağladıklarını söyledi. Temmuzda Sıfır Atık Yönetmeliği’ni yayımladıklarını ifade eden Kurum, şunları kaydetti: “Yönetmelik kapsamında, sıfır atık sistemine geçen bütün binalarımıza ‘Sıfır Atık Belgesi’ vereceğiz. Bu belgeyle binalarımızda, sıfır atık yönetim sisteminin kurulmasına, izlenmesine, atık oluşumundan geri dönüşüme kadar tüm aşamaları takip edebileceğiz. Ocak 2020 itibarıyla sistemi kuranlara belgelerini vermeye başlayacağız. Ayrıca envanter oluşturmak ve raporlama yapmak amacıyla sıfır atık bilgi sistemini kurduk. Sistemimizin mobil aplikasyon çalışmaları devam ediyor. Yıllardır süregelen atık bilgisine erişememe tartışmalarını da sonlandırmış olacağız. Artık bütün şehirlerimizde ne kadar atık üretiliyorsa bunu bir programla görebileceğiz. Çevremizi, çocuklarımızın bir emaneti olarak görmeli, bu emaneti sahiplerine en güzel şekilde teslim etmeliyiz.”

Kaynak: https://csb.gov.tr/bakan-kurum-25-bin-kurum-ve-kurulusumuz-sifir-atik-sistemiyle-tanisti-bakanlik-faaliyetleri-28623

Çevre danışmanlık, Toprak Kirliliği, ÇED, Atık Yönetimi, Baca Gazı Filtre veya
Çevresel Planlamaya mı ihtiyacınız var ?

Hemen Sizi Arayalım