Çevre Danışmanlık, Çevre Danışmanlık Firmaları, Çevre Danışmanlığı, Çevre Danışmanlık Şirketleri, Aık Yönetimi, ÇED – Çevresel Etki Değerlendirmesi, Toprak Kirliliği Tespiti, Toprak Kirliliği, Kirli Toprak Temizlenmesi, Baca Gazı Filtre Sistemleri, Çevre Görevlisi Danışmanlığı, Çevre Mühendisliği, Çevresel Planlama, Çevresel Risk Analizi, Endüstriyel Atık Yönetimi, Endüstriyel Kazalar Risk Çalışmaları, Endüstriyel Kazalar, Toz Filtre Sistemleri, Karbon Ayak İzi ve Sürdürülebilirlik, Madencilik Danışmanlığı

ABECE Çevre Danışmanlığı | Çevre Danışmanlık,  Çevre İzni, Toprak Kirliliği, ÇED

Ergene’nin 4 Katı Su Çekiliyor

Ergene’nin 4 Katı Su Çekiliyor

su çekiliyor

Ergene’nin 4 katı su çekiliyor. Trakya’nın kanayan yarası Ergene Havzası’nda denetim yapan TBMM Dilekçe Komisyonu, ‘bölgedeki yer altı su kaynaklarının 10-12 yıl sonra tükeneceği’ yolundaki acı gerçekle karşılaştı.

AK Parti İstanbul Milletvekili Belma Satır’ın başkanlığını yaptığı TBMM Dilekçe Komisyonu, Türkiye’nin kanayan yarası olan ve kamuoyunda sık sık tartışılan Ergene Havzası’nda sürpriz denetim gerçekleştirdi. Tekirdağ, Kırklareli’nde Ergene denetimi yapan komisyon, işletmeler, halk ve yerel yöneticilerle bir araya geldi. Görüşmelerde ortaya çıkan acı gerçek, “Ergene Havzası’ndaki yer altı su kaynaklarının 10-12 yıl sonra tükeneceği” verisi oldu.

DSİ’nin konuyla ilgili TBMM’ye sunduğu raporda ise, bölgedeki bilinçsiz su kullanımı nedeniyle önümüzdeki 10 yılda ortaya çıkacak su kıtlığı ile çevre kirliliği sorununun önüne geçebilmek için Meriç’ten su getirme projesini sundu. DSİ, raporunda; henüz planlama aşamasında olduğu açıklanan, “Meriç Nehri Tekirdağ Çorlu-Çerkezköy Endüstri ve Kullanma Suyu Temini Projesi”nin kurtuluş olacağını kaydetti.

Su seviyesi 60 metre düştü

DSİ’nin komisyona sunduğu raporda, 1980’li yıllardan itibaren özellikle sanayi suyunun tamamen yer altı suyundan sağlanması ve içme suyu ihtiyaçlarının yüzde 90’ının yer altı suyuna bağlı olması nedeniyle havzada 40 yılda 60 metrenin üzerinde seviye düşümü gerçekleştiği dile getirildi. Raporda, şöyle denildi: “Ergene Nehri’ne günlük 240 bin metreküpü evsel, 460 bin metreküpü endüstriyel olmak üzere 70 bin metreküp atık su verilmektedir. Evsel ve endüstriyel su ihtiyacının yüzde 98’i yeraltı suyundan karşılanmakta olan havzada, yılda 256 milyon metreküp atık suyun 168 milyon metreküpü sanayi, 88 milyon metreküpü evsel atık su oluşturmaktadır.”

5 metreküpten 20’ye çıktı

Raporda, bunların su ihtiyaçlarının yeraltı sularından karşılandığı, atıklarının da Ergene Nehri’ne bırakıldığı dile getirildi. Nüfus ve sanayileşme arttıkça atık su ve nehrin debisinin çoğaldığı tespiti yapılan raporda, “Ergene’nin sanayi ve nüfus yoğunluğunun nispeten az olduğu 1990 öncesinde debisi 5 metreküp iken, 1990 sonrasında ortalama 20 metreküp debiye ulaşmıştır. Aradaki fark yer altı suyu kuyularından çekilerek Ergene Nehri’ne deşarj olan atık su miktarını temsil etmektedir” denildi.

Tablo kötüleşiyor uyarısı

DSİ’nin komisyona sunduğu raporda, azalan su miktarları dikkate alındığında yeraltı sularının emniyetli işletme rezervinin üzerine çıktığı uyarısı yapıldı. Raporda, “Sanayi tesislerinde yeraltı su kullanım oranlarının Türkiye ortalaması yaklaşık yüzde 10 olmasına rağmen, bu havzada sanayi amaçlı kullanım yüzde 30’dur. Dolayısıyla buradaki yoğun çekimlerin sulamadan ziyade sanayi tesislerinde kullanıldığı sonucuna varılmaktadır. Belgesiz kuyular da hesaba katıldığında tablonun daha da kötüleşeceği öngörülmektedir” denildi.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/gundem/ergenenin-4-kati-su-cekiliyor-6021524

Çevre danışmanlık, Toprak Kirliliği, ÇED, Atık Yönetimi, Baca Gazı Filtre veya
Çevresel Planlamaya mı ihtiyacınız var ?

Hemen Sizi Arayalım