Çevre Danışmanlık, Çevre Danışmanlık Firmaları, Çevre Danışmanlığı, Çevre Danışmanlık Şirketleri, Aık Yönetimi, ÇED – Çevresel Etki Değerlendirmesi, Toprak Kirliliği Tespiti, Toprak Kirliliği, Kirli Toprak Temizlenmesi, Baca Gazı Filtre Sistemleri, Çevre Görevlisi Danışmanlığı, Çevre Mühendisliği, Çevresel Planlama, Çevresel Risk Analizi, Endüstriyel Atık Yönetimi, Endüstriyel Kazalar Risk Çalışmaları, Endüstriyel Kazalar, Toz Filtre Sistemleri, Karbon Ayak İzi ve Sürdürülebilirlik, Madencilik Danışmanlığı

ABECE Çevre Danışmanlığı | Çevre Danışmanlık,  Çevre İzni, Toprak Kirliliği, ÇED

Karaya Vuran Deniz Kaplumbağasının Midesinden 104 Parça Plastik Çıkarıldı

  • Anasayfa
  • Haberler
  • Karaya Vuran Deniz Kaplumbağasının Midesinden 104 Parça Plastik Çıkarıldı

Karaya Vuran Deniz Kaplumbağasının Midesinden 104 Parça Plastik Çıkarıldı

Deniz Kaplumbağasının Midesinden 104 Parça Plastik

Karaya vuran deniz kaplumbağasının midesinden 104 parça plastik çıkarıldı. Mikroplastik yedikten sonra en az 12 kaplumbağa daha öldü. ABD’nin Florida eyaletinde karaya vuran yavru bir deniz kaplumbağasının midesinden 104 plastik parçası çıktı. Yosunlara yapışan plastik parçalarını yiyerek doyduklarını sanan yavru kaplumbağaların açlıktan öldüğünü belirten uzmanlar, bu yıl denizde mikroplastik yedikten sonra açlıktan ölen en az 12 kaplumbağayla karşılaştıklarını belirtti.

Gumbo Limbo Doğa Merkezi, ölen yavru deniz kaplumbağasının ve midesinden çıkan plastik parçalarının fotoğrafını Facebook’ta paylaştı.

CNN’e konuşan kaplumbağa rehabilitasyon uzmanı Emily Mirowski, bulduklarında yavrunun çok zayıf ve güçsüz olduğunu aktararak, “Gerçekten iç parçalayıcı. Ama bu bizim yıllardır gördüğümüz bir şey. Nihayet bu görüntüyü başka insanlar da görebildiği için memnunuz ve farkındalık yaratmasını umuyoruz” dedi.

Her yıl mart-ekim ayları arası yumurtadan çıkan yavrular, ‘sargassum’ denilen gezgin büyük yosunlara yüzüp ilk birkaç yılı bunların arasında yaşadığını anlatan Mirowski, “Sorun şu ki, okyanusları doldurup taşan plastik atıklar bunlara yapışıp kalıyor. Tüm mikroplastikler deniz yosunlarına yapışıp kalıyor ve yavru kaplumbağalar bunları yiyecek sanıyor” diyerek şöyle devam etti:

“Midelerindeki plastiğin verdiği doluluk hissi yüzünden kendilerini tok sanıyorlar, o yüzden hayatta kalmak için ihtiyaçları olan beslenmeyi yapmıyorlar ya da almıyorlar.”


CNN, bu yıl yumurtadan çıktıktan birkaç hafta sonra karaya vuran onlarca yavru kaplumbağanın merkeze getirildiğini ve hepsinin midelerinde plastik bulunduğunu belirtti.

Kaynak: https://t24.com.tr/haber/karaya-vuran-deniz-kaplumbagasinin-midesinde-104-parca-plastik-cikarildi,842816

Çevre danışmanlık, Toprak Kirliliği, ÇED, Atık Yönetimi, Baca Gazı Filtre veya
Çevresel Planlamaya mı ihtiyacınız var ?

Hemen Sizi Arayalım