Çevre Danışmanlık, Çevre Danışmanlık Firmaları, Çevre Danışmanlığı, Çevre Danışmanlık Şirketleri, Aık Yönetimi, ÇED – Çevresel Etki Değerlendirmesi, Toprak Kirliliği Tespiti, Toprak Kirliliği, Kirli Toprak Temizlenmesi, Baca Gazı Filtre Sistemleri, Çevre Görevlisi Danışmanlığı, Çevre Mühendisliği, Çevresel Planlama, Çevresel Risk Analizi, Endüstriyel Atık Yönetimi, Endüstriyel Kazalar Risk Çalışmaları, Endüstriyel Kazalar, Toz Filtre Sistemleri, Karbon Ayak İzi ve Sürdürülebilirlik, Madencilik Danışmanlığı

ABECE Çevre Danışmanlığı | Çevre Danışmanlık, Çevre İzni, Toprak Kirliliği, ÇED

Karbon Ayak İzi ve Sürdürülebilirlik

 • Anasayfa
 • Karbon Ayak İzi ve Sürdürülebilirlik

  Karbon Ayak İzi ve Sürdürülebilirlik Hizmeti için bizi arayın

  Karbon Ayak İzi ve Sürdürülebirlik

  Sera Gazları (Greenhouse Gases) : Sera etkisini destekleyen, atmosferde bulunan ve en çok ısı tutma özelliğine sahip bileşiklere verilen isimdir. Sera etkisi ise atmosferin ısıtma ve yalıtma etkisidir.  

  Karbon Ayak İzi: Bir ürünün veya hizmetin sera gazı cinsinden dünyaya bıraktığı yükü, yani izi izlemeyi ifade eden bir terimdir.                    

  Sera etkisine neden olan gazlar Karbondioksit, sülfürhekzafluorid, metan, diazotmonoksit, hidroflurokarbonlar ve perflurokarbonlar olmak üzere sayılabilmektedir.

  karbon-ayakizi
  Karbon Ayak İzi Neden Hesaplanır?

  •  Yasal zorunluluk,
  •  Kurumsal sosyal sorumluluk,
  •  Müşteri veya yatırımcı talepleri,
  •  Pazarlama ve kurum imajı
  •  Emisyon ticareti mekanizmalarına katılım
  •  Sera Gazı Emisyonu Azaltımı (zorunlu/gönüllü)

   

   Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisi

  Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2008 yılında uygulamaya başlattığı uygulama ile enerji, su, atık yönetimi ve iç hava kalitesi gibi konularda istenilen kriterleri karşılayan tesislere “Çevreye Duyarlı Tesis” (Yeşil Yıldızlı Tesis) belgesi vermektedir.

   

  YEŞİL YILDIZ ALMAK İÇİN

  İşletmenin, su, ısıtma ve soğutmadaki enerji tüketimi, kullanılan kimyasal maddeler ve ortaya çıkan atık miktarını gösteren verileri toplaması ve izlemesi, ilerlenecek yolun oluşturulmasında kullanılacak en önemli verilerdendir. Havalandırmadan bulaşık ve çamaşır makinelerine tüm tesisat ve donanımların koruyucu bakım ve onarımının periyodik hale getirilmesi, kontrollerle işleyişin gözetim altına alınması yapılacak çalışmalar arasındadır.

  Odalarda elektrik sisteminin, müşteri odadan ayrıldığında otomatik kapanması, ısıtma ve soğutmada merkezi sistem kullanılması, enerjide sera gazı yayan kömür ve ağır petrollerden uzak durulması ve odaların en az yarısının sigara içilmez olması, yerel yönetim ve idarelerle çevreye duyarlılık çalışmaları yapma ile tesisteki peyzaj düzenlemesi ve ağaçlandırma işleri, işletmede harekete duyarlı ışıklandırmanın bulunması,” EMAS, ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistemi ve Mavi Bayrak gibi sahip olunan her sertifika da işletmelere artı puanlar kazandıracaktır.

  Hazırlanan proje başvuran tesisin başvuruları, farklı puanlara sahip 122 kriter üzerinden değerlendirilmektedir. Değerlendirme sonucunda yeşil yıldız almaya hak kazanan tesisin, otelin, tatil köyünün girişindeki plakette sınıfını gösteren yıldızlar yeşile boyanıp, plaket üzerinde ”Çevreye Duyarlı Tesis” ibaresi yer alır.

  ABC Grup Çevre Danışmanlık A.Ş. olarak Yeşil Yıldız alma çalışmalarınıza profesyonel destek olarak hizmet vermekteyiz.

  Karbon Ayak İzi

  Yeşil Havaalanı (Green Airport):

  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından, havaalanlarında faaliyet gösteren kuruluşların çevreye ve insan sağlığına, verdikleri veya verebilecekleri zararların sistematik bir şekilde azaltılması ve mümkün ise ortadan kaldırılabilmesi için çalışmalar başlatılmıştır.

  Bir havaalanında, gerekli şartları yerine getiren Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce yetkilendirilmiş kuruluşun, o havaalanı için ödeyeceği yetki belgesi, ruhsat, sertifika gibi izin belgelerinin temdit ücretlerinde %20 indirim yapılacaktır. Eğer, bir havaalanındaki tüm kuruluşlar bu şartları yerine getirirse; o havaalanına “Yeşil Havaalanı (Green Airport)” unvanı verilecek ve bu havaalanında hizmet veren, havaalanı işletmecisi dahil, tüm kuruluşların SHGM tarafından verilen yetki belgesi, ruhsat, sertifika gibi izin belgelerinin temdit ücretlerinde %50 indirim yapılacaktır.