Çevre Danışmanlık, Çevre Danışmanlık Firmaları, Çevre Danışmanlığı, Çevre Danışmanlık Şirketleri, Aık Yönetimi, ÇED – Çevresel Etki Değerlendirmesi, Toprak Kirliliği Tespiti, Toprak Kirliliği, Kirli Toprak Temizlenmesi, Baca Gazı Filtre Sistemleri, Çevre Görevlisi Danışmanlığı, Çevre Mühendisliği, Çevresel Planlama, Çevresel Risk Analizi, Endüstriyel Atık Yönetimi, Endüstriyel Kazalar Risk Çalışmaları, Endüstriyel Kazalar, Toz Filtre Sistemleri, Karbon Ayak İzi ve Sürdürülebilirlik, Madencilik Danışmanlığı

ABECE Çevre Danışmanlığı | Çevre Danışmanlık,  Çevre İzni, Toprak Kirliliği, ÇED

Denizli’de Kuş Türleri Tehlikede

Denizli’de Kuş Türleri TehlikedeTürleri Tehlikede

Kuş türleri tehlikede! DENİZLİ’nin Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji bölümü ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan oluşan bilim adamları, kuş türünün sayımı için kentteki göletlerde sayım yaptı.

PAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji bölümü ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı 5. Bölge Denizli İl Şube Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz 5-7 Şubat arasında kuşların uğrak yeri olan Beylerli Gölü, Acıgöl ve Işıklı Gölü’nde Kış Ortası Su Kuşu Sayımı (KOSKS) yapıldı. PAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Raşit Urhan, 3 gün süren kuş sayımı sonuçlarına göre, her yıl kuş sayısında ve türünde azalmaların olduğunu belirtti. Urhan, “Yaban hayatı geliştirme sahası olan Beylerli Gölü’nde su kalmamış ve hiç kuş yok. Acıgöl’de bu yıl 2 bin civarı kuş saydık. Geçen yıl 6-7 bin arası kuş oluyordu. Geçtiğimiz yıllarda flamingoların yuvası olan Acıgöl’de, bu yıl 57 flamingo saydık. Işıklı Gölü’nde ise geçen yıl 40 bin civarında olan kuş sayısı, bu yıl 20 binlere düştü. Bu kuşların 17 bini Sakarmeke kuşu. Bu kuş türünün artması ve diğer kuşların azalması, gölün sığlaştığı, kirlenmesi ve önlem alınması anlamı taşıyor.”

Bir An Önce Tedbir Alınmalı

”Ayrıca sadece Işıklı Gölü’nde görülen Elmabaş Patka kuşu neslinin tehlike altında olduğunu görüyoruz. Sonuç olarak, kuraklığa bağlı olarak göllerde su kalmamış ya da sığlaşmış. Suyun endüstriyel kullanımı sonucu yaşanan çevre kirliliği, sazlık yakımı, kaçak avcılık gibi nedenlerden dolayı kuş sayısında ve türünde geçen yıla göre yarı yarıya azalmalar var. Bir an önce gerekli tedbirler alınmazsa bu hızlı düşüş devam edecektir” dedi.

Kaynak: https://goo.gl/f39Bws

Çevre danışmanlık, Toprak Kirliliği, ÇED, Atık Yönetimi, Baca Gazı Filtre veya
Çevresel Planlamaya mı ihtiyacınız var ?

Hemen Sizi Arayalım