Çevre Danışmanlık, Çevre Danışmanlık Firmaları, Çevre Danışmanlığı, Çevre Danışmanlık Şirketleri, Aık Yönetimi, ÇED – Çevresel Etki Değerlendirmesi, Toprak Kirliliği Tespiti, Toprak Kirliliği, Kirli Toprak Temizlenmesi, Baca Gazı Filtre Sistemleri, Çevre Görevlisi Danışmanlığı, Çevre Mühendisliği, Çevresel Planlama, Çevresel Risk Analizi, Endüstriyel Atık Yönetimi, Endüstriyel Kazalar Risk Çalışmaları, Endüstriyel Kazalar, Toz Filtre Sistemleri, Karbon Ayak İzi ve Sürdürülebilirlik, Madencilik Danışmanlığı

ABECE Çevre Danışmanlığı | Çevre Danışmanlık,  Çevre İzni, Toprak Kirliliği, ÇED

Sanayi Tipi Elektrostatik Filtre

Sanayi Tipi Elektrostatik Filtre ile Tekstilde Dumana Son!

ELEKTROSTATİK FİLTRE NEDİR? NASIL ÇALIŞIR?

Sanayi Tipi Elektro Statik Filtreler, elektrostatik hızlandırma yöntemini kullanarak havadaki duman, is, koku, ya­ğ, toz gibi partikülleri arındırarak, işletmelerin dışarıya saldıkları kirli, kötü kokulu ve ya­ğlı havayı arındırır. Elektrostatik hızlandırma yönteminde, hava, bir fan ile çekilerek yıkanabilir metal ön-filtreye sokulur ve böylelikle büyük partiküllerden arındırır. Elektrostatik filtreler hava ısıtıcıları ile cebri çekme fanları arasına koyulur.
Böylece baca gazlarının içerdiği uçucu küllerin, gaz kanalları ve fan kanatlarında olabilecek yanmalar da önlenebilecektir. Filtreye yapılan parçacıklar, uygun zamanda temizlenir yeniden yerine takılır.

Elektro filtreler iki akışlı elektrostatik kül tutuculardan baca gazındaki külleri elektrik alanından faydalanarak tutarlar. Kapalı bir gövde içerisinde teşkil edecek şekilde, sac levhalar konulmuştur.

sanayi tipiBu levhalar arasında teller vardır. Her bir akış yarım toz tutucuya eşittir. Her yarım toz tutucu için 380 V’ luk DC akıma çeviren 225 k VA gücündeki bir transformatör redresör grubundan enerji sağlanır.

Elektro filtredeki teller ( – ) elektrot, sac levhalar ( + ) elektrotlardır. Elektrotlara gerilim uygulanınca tellerden çıkan elektronlar nötr olan toz tanelerine çarparak onları ( – ) iyon haline getirirler. ( – ) yüklü tozlar, ( + ) yüklü elektronlar tarafından çekileceğinden toz taneleri sac levhalara yapışır ve gazdan ayrıştırılmış olur.

Levhaları tozdan arındırmak için kam düzeni adı verilen yöntem kullanılır.

Kam vasıtası ile plakalar belirli periyotlarda silkelenir. Kamlara bu hareketi elektrik motorları sağlar. Silkelenen küller elektro filtre altındaki kül silolarına boşalır. Plakaları belli periyotlarla silkmek elektro statik filtrenin uzun ömürlü ve verimli olması için önemli bir etkendir.

İçerisindeki gaz ise cebri çekme vantilatörü vasıtasıyla 1600 C civarında bacadan dışarıya atılır. Elektro filtrelerin verimi yaklaşık %98 ’dir.

Elektro filtrelerin icadı termik santrallerin bulunduğu çevrenin halkına büyük bir rahatlama sunmuştur. Bu filtreler kullanılmadan önce santrallerin yakınlardaki yerleşim yerlerinde yaşayan insanlar baca gazından dolayı ölüme doğru giden solunum yolu hastalıklarına yakalanmıştır.

Havalandırma sistemlerinin olmaması insanlara her zaman sağlıklarına zarar vermektedir. Havalandırma sistemleri gözüktüğünden daha önemlidir.

Kaynak: http://bimhavalandirma.com.tr/statik-filtre-sistemleri.html

http://www.botonair.com

Birkaç görsel ve video ile Sanayi Tipi Elektrostatik Filtre

sanayi tipisanayi tipi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çevre danışmanlık, Toprak Kirliliği, ÇED, Atık Yönetimi, Baca Gazı Filtre veya
Çevresel Planlamaya mı ihtiyacınız var ?

Hemen Sizi Arayalım